facebook

Deník kapely

Biografie

foto: petr hrubeš Kdysi tak slibně rozehraná partie z vysokoškolských lavic, tehdy ještě ve stylu funky. Bylo jim o jedenáct let míň. Pak naivní představy o světě vystřídaly každodenní pracovní povinnosti. Absolvovali školy a vrhli se rovnýma nohama do běžného života, který bohužel není jenom o muzice. Zákonitě nastalo období stagnace a vlastního hledání. Občas na sebe upozornili nějakým koncertem, ale širší koncept chyběl.

Fúze dvou frýdecko-frýdlantských studentských těles (45 a Webload) začala pod hlavičkou Downbelow oficiálně vystupovat na podzim roku 1999, kdy se jednotliví členové potkávají na akademické půdě Brněnských vysokých škol. První koncert odehráli 19. prosince 1999 v brněnském klubu Green. Kapela se rychle vyvlíkla ze škatulky studentských partiček, které nikdy nepřekročí práh domácích klubů a jala se svůj čím dále sebevědomější projev předvádět daleko za hranice moravské metropole.

Společný slučující element vysoké školy vymizel a cesty jednotlivých členů se pomalu rozchází. David se naplno věnuje své profesi programátora, Petr rovněž zapadl do pracovního procesu a Lukáš se začal věnovat fotografii. Nahrávání pokračuje, ale …

V létě roku 2000 pořídili svépomocí první demosnímek, který jim pomohl otevřít bránu velkých letních festivalů. První velký festival odehráli v létě 2001 v Králíkách, kde se jako hlavní hvězdy představili američtí Living Colour. Plodné období koncertů, festivalů a majálesů po celé republice udržuje kapelu v tempu. Rodí se další písně, profiluje nový sound. Natočili dva videoklipy, které rotují v České televizi a na Óčku. Rok 2007 je pro kapelu zlomový. Downbelow omezují koncertování – pracuje se na debutové desce.

Energie bylo míň a míň. Nahrávání nové desky se neúnosně táhlo, pak na dlouhou dobu usnulo úplně. V únoru 2010 nastal zlom, když se společně ukázali na jednom pódiu se Sunshine. Měsíc, který intenzivně věnovali zkoušení přinesl novou mízu do žil. Během týdne, kdy oprášili několik let starý program, vznikají paradoxně nové písně, které začly opět bavit a naplňovat. To co doposud nahráli, smazali. A s novým elánem se zavřeli do studia. Zrodil se most, který písně z dávné etapy spojil s novým výrazem kapely.

Downbelow

band-david-01-small

David Kopřiva: Facebook

se narodil ve Frýdku-Místku a po deseti letech strávených v Brně se na sever Moravy opět vrátil. Hodiny houslí z dětských let v něm nezanechaly výrazné stopy, ale nejspíš napomohly jeho vstupu do světa šesti strun. Cesta vedla přes táboráky, studium klasické kytary až do rockové muziky – v Downbelow je tak slyšet jeho zpěv a kytara. David se živí programováním, ale v posledních letech hledá jiný pohled na svět ve vzdušných proudech pod beskydskými mraky a batoh s paraglidovým křídlem se stal vedle futrálu s kytarou jeho nejoblíbenějším zavazadlem.


band-lukas-01-small Lukáš Horký:
www.lukashorky.cz Facebook Twitter

pracuje několik let v oboru vizuální komunikace, studuje Institut tvůrčí fotografie, v Downbelow hraje na basovou kytaru a vytváří vizuální výstupy. Do svých 21 let zaměřen pouze do sfér exaktních věd, avšak postupně čím dál více fascinován fotografií a obrazovým uměním. Po absolvování informatiky na brněnské Masarykově Univerzitě pracoval jako volný programátor a grafik. V současnosti se čisté informatice nebrání, ale jeho hlavní náplní zůstávají směry více kreativní. Fotografie se stala jeho životním posláním, v oblasti grafiky a typografie se zabývá budováním všech prvků tvořící Corporate Design jako součást Corporate identity. S videem pracuje jako s dalším vyjadřovacím obrazovým nástrojem. Ve své volné tvorbě i komerčních realizacích pracuje s fotografií, grafikou, videem a filmem samostatně, avšak stále častěji experimentuje a jednotlivé disciplíny kombinuje dohromady.

 

Petr Fuciman band-petr-01-small

vystudoval stavební fakultu Vysokého Učení Technického v Brně, v Downbelow hraje na bicí nástroje a od zrodu kapely v roce 1999 zaznamenává do deníku naše historické milníky. Ve svém civilním povolání zůstal věrný technickému oboru, pracuje jako projektant statiky. Začínal u klasické kytary v Lidové škole umění, ale v současnosti se věnuje jen rytmice. S Lukášem a Davidem se potkali až v Brně, i když jeho kořeny pochází ze severomoravského Frýdlantu nad Ostravicí. Jeho první studentskou kapelou byl Webload a kromě Downbelow hraje ještě s formací Hemp For Victory. Žije a pracuje v Brně.

 

band-tomas-01-small Tomáš Březina

vystřídal v červnu 2012 Davida Stypku. Pomáhá dotvářet atmosféru na koncertech.

 

© 2000—2014 www.downbelow.cz. Art direction by Lukáš Horký